Založ si blog

Nočná pána premiéra.

Tak po dlhom čase opäť vznikla potreba reagovať na spoločenské dianie. Dôvodom napísania bolo počínania nášho pána premiéra, ktorý sa svojim správaním zaradil po bok pracujúcej triedy, čo dokázal svojím podielom na pracovnom živote počas nočnej služby.

Treba povedať, že pán premiér ma celkom schopných poradcov na PR, keď mu poradili takúto formu podpory pre svoj návrh sociálnych balíčkov. V rámci vyvolanie odozvy a reakcie verejnosti totiž priama skúsenosť premiéra vytvára nezmazateľnú výhodu vo vyjednávaní s partnermi a taktiež vyvoláva dostatočnú mediálnu odozvu pre „zvideteľnenie“ sociálneho balíčka a premiérovej výpovede.

Potiaľ dobré! Druhá vec je, že  PR poradcovia pre oblasť sociálneho balíčka asi nie sú zodpovední za budúcnosť Slovenska a tak akosi im,. iným poradcov a aj samotnému premiérovi akosi unikol fakt, že touto akciou komunikovali aj veľa iných vecí, ktoré komunikovať nemuseli a nemali.

Na úvod poviem, že výnimočne s návrhom Smeru súhlasím. Nie preto, že by som súhlasil, ale preto, že je konzistentný … v rozvoji spoločnosti vidím dva protichodné pohyby … prvým je 24/7 teda život spoločnosti bez prerušenia, kedy stále viac činností sa bude realizovať kontinuálne bez rešpektovania nejakých prirodzených vonkajších vplyvov. Druhým spôsobom je 8×5 teda svet žijúci 8 hodín denne 5 dní v týždni, kedy zvyšok je vnímaný ako voľnočasová aktivita a povoľujú sa iba „voľnočasové“ aktivity,

 

AK prišlo nedávno k obmedzeniu „komerčných“ aktivít počas štátnych sviatkov vidím to jednoznačne ako snahu preniesť Slovensko do sveta 8×5 teda snažiť sa prácu obmedziť na krátku časť dňa, Je pochopiteľné, že snaha o obmedzenie práce v noci a práce cez víkendy je logickým ďalším krokom k tomuto cieľu a samozrejme zvýšenie ceny práce v tomto „mimopracovnom“ období je jednou z najjednoduchších ciest ako to dosiahnuť. Navyše si myslím, že skutočne práca v noci a práca cez víkend má špecifiká a preto je zvýšenie platu za jej vykonávanie prirodzené a pochopiteľné.

 

Na druhej strane premiér komunikoval veci, ktoré komunikovať nemusel. Ktoré?
1. Premiér komunikoval svoju podporu pre prácu v noci a pre otrocký systém zamestnávania ľudí. Prečo? Trojsmenná prevádzka má význam pri kontinuálnych procesoch a pri návalových prácach. V prvom prípade si to vyžaduje charakter výroby v druhom prípade si to vyžadujú termíny, dočasný nedostatok výrobných kapacít alebo iné časovo limitované požiadavky. Premiér v danom prípade montoval nejaké nárazníky, ktoré nespĺňajú ani jednu z týchto požiadaviek. Tým vlastne nepriamo povedal, že nemá nič proti tomu, aby ľudia pracovali v noci aj v odvetviach, kde to nie je nutné (teda vlastne v akomkoľvek odvetví), ale majú dostať príplatok. Zamestnávatelia tak vedia od premiéra, že namiesto zvyšovania mzdy cez deň môžu zavádzať nočnú prácu bez obmedzení. Cena práce sa pre nich zvýši, ale zároveň dosiahnu obrovské úspory na výrobných nákladoch. Ak pri jednosmennej prevádzke stroj je využitý iba 1/3 dennej doby, pri trojsmennej prevádzke môže pracovať nepreržite, čo výrazne zvyšuje dosahovaný zisk firmy.

 

2. Premiér podporil nízke mzdy. Premiér si zvolil prácu, ktorú dokázal vykonávať bez predchádzajúceho vzdelania, školenia, zacvičenia a podobne. Túto prácu dokázal vykonávať na úrovni bežného pracovníka, čo znamená, že na tú prácu stačí akýkoľvek nekvalifikovaný pracovník. Predpoklad, že nekvalifikovaný pracovník má právo dostávať viac ako 500-600 € vytvára otázku, koľko by mal dostávať napríkald taký vysokoškolsky vzdelaný účiteľ?

 

3. Premiér odpísal duálne vzdelávanie. Premiér sa tváril, že išiel na bežné- priemerné robotnícke miesto. Ten istý premiér hovorí o nedostatku kvalifikovaných odborných pracovníkov v priemysle a o nutnosti podpory duálneho vzdelávania, učnovského a odborného vzdelávania. On sám napriek tomu, že nikdy manuálne nepracoval, nemá žiadne technické ani odborné vzdelanie a neprešiel žiadnym vzdelávacím, zdokonaľovacím kurzom dokázal zastať prácu človeka s učnovským vzdelaním. Úprimne, ktorý rodič by po takejto prezentácii kvalitatívnych požiadaviek na odborného výrobného pracovníka v priemyselnom závode poslal svoje priemerne inteligentné dieťa do učňovskej školy? Aj keď som nad tým uvažoval, pretože syna škola moc neberie pán premiér mi dal odpoveď …..

 

Pár premiér urobil zase jednu z PR akcií, ktorej cieľom bolo dokázať blízkosť k ľuďom, chápanie ich problémov a odlišnosť oproti opozičným stranám, ktoré by to nikdy neurobili. To sa mu podarilo… .síce pritom nabúral niekoľko iných projektov, ktoré buduje a síce pritom nahneval desiatky tisíc JEHO zamestnancov na ktorých kašle, ale ako PR to bolo dobré…..

 

nuž nevadí za chvíľu dá zase nejaký o Kiskovi….

Novembrové reminiscencie obyčajného študenta Diel 4: Revolučná „párty“

18.11.2016

Štvrtok 16. November 1989 bol vyučovací deň ako každý iní. To, že sa podvečer uskutočnilo stretnutie študentov a pochod Bratislavou, v rámci ktorého sa dokonca stretli s predstaviteľmi MV viac »

Novembrové reminiscencie obyčajného študenta Diel 3: Čakanie na „revolúciu“.

17.11.2016

Keď začala zúriť perestrojka a glasnosť začalo sa doba čakania na Godota, teda na dôvod prečo by režim mal padnúť. Erózia moci bola zrejmá a jasná, napriek tomu stranícka moc dokázala viac »

Novembrové reminiscencie obyčajného študenta. Diel 2. Hor sa na vysokú!

16.11.2016

Nuž názov tohto blogu je trošku prehnaný, pretože v mojom prípade o žiadne hnanie sa na školu nešlo. Počas štúdia som nemal problémy so žiadnym predmetom, ale takisto som nemal žiadne viac »

francúzsko, žlté vesty, protest

Francúzska vláda nezakáže sobotňajší protest 'žltých viest'

13.12.2018 10:32

Vláda sa však domnieva, že vyjsť v sobotu opäť do ulíc by 'nebolo rozumné'.

NRSR schôdza zasadnutie

Poslanci opäť rokujú o zákonoch, ktoré vrátil Kiska

13.12.2018 10:22

Parlament pôvodne rokovať nemal až do januára.

ambasáda

Moskva vracia úder. Slovenského diplomata vyhostili z Ruska

13.12.2018 09:33, aktualizované: 10:28

Rusko tak urobilo v reakcii na nedávne vyhostenie ruského diplomata na Slovensku, ktorý je podozrivý zo špionáže.

USA-CLIMATECHANGE/LAWSUIT

Vládny dlh Spojených štátov prudko rastie

13.12.2018 09:11

Vládny dlh v USA tento rok zrejme vzrastie najprudšie od roku 2012. A to aj napriek rýchlo expandujúcej ekonomike.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 19460x
Priemerná čítanosť článkov: 1497x

Autor blogu