Založ si blog

Nočná pána premiéra.

Tak po dlhom čase opäť vznikla potreba reagovať na spoločenské dianie. Dôvodom napísania bolo počínania nášho pána premiéra, ktorý sa svojim správaním zaradil po bok pracujúcej triedy, čo dokázal svojím podielom na pracovnom živote počas nočnej služby.

Treba povedať, že pán premiér ma celkom schopných poradcov na PR, keď mu poradili takúto formu podpory pre svoj návrh sociálnych balíčkov. V rámci vyvolanie odozvy a reakcie verejnosti totiž priama skúsenosť premiéra vytvára nezmazateľnú výhodu vo vyjednávaní s partnermi a taktiež vyvoláva dostatočnú mediálnu odozvu pre „zvideteľnenie“ sociálneho balíčka a premiérovej výpovede.

Potiaľ dobré! Druhá vec je, že  PR poradcovia pre oblasť sociálneho balíčka asi nie sú zodpovední za budúcnosť Slovenska a tak akosi im,. iným poradcov a aj samotnému premiérovi akosi unikol fakt, že touto akciou komunikovali aj veľa iných vecí, ktoré komunikovať nemuseli a nemali.

Na úvod poviem, že výnimočne s návrhom Smeru súhlasím. Nie preto, že by som súhlasil, ale preto, že je konzistentný … v rozvoji spoločnosti vidím dva protichodné pohyby … prvým je 24/7 teda život spoločnosti bez prerušenia, kedy stále viac činností sa bude realizovať kontinuálne bez rešpektovania nejakých prirodzených vonkajších vplyvov. Druhým spôsobom je 8×5 teda svet žijúci 8 hodín denne 5 dní v týždni, kedy zvyšok je vnímaný ako voľnočasová aktivita a povoľujú sa iba „voľnočasové“ aktivity,

 

AK prišlo nedávno k obmedzeniu „komerčných“ aktivít počas štátnych sviatkov vidím to jednoznačne ako snahu preniesť Slovensko do sveta 8×5 teda snažiť sa prácu obmedziť na krátku časť dňa, Je pochopiteľné, že snaha o obmedzenie práce v noci a práce cez víkendy je logickým ďalším krokom k tomuto cieľu a samozrejme zvýšenie ceny práce v tomto „mimopracovnom“ období je jednou z najjednoduchších ciest ako to dosiahnuť. Navyše si myslím, že skutočne práca v noci a práca cez víkend má špecifiká a preto je zvýšenie platu za jej vykonávanie prirodzené a pochopiteľné.

 

Na druhej strane premiér komunikoval veci, ktoré komunikovať nemusel. Ktoré?
1. Premiér komunikoval svoju podporu pre prácu v noci a pre otrocký systém zamestnávania ľudí. Prečo? Trojsmenná prevádzka má význam pri kontinuálnych procesoch a pri návalových prácach. V prvom prípade si to vyžaduje charakter výroby v druhom prípade si to vyžadujú termíny, dočasný nedostatok výrobných kapacít alebo iné časovo limitované požiadavky. Premiér v danom prípade montoval nejaké nárazníky, ktoré nespĺňajú ani jednu z týchto požiadaviek. Tým vlastne nepriamo povedal, že nemá nič proti tomu, aby ľudia pracovali v noci aj v odvetviach, kde to nie je nutné (teda vlastne v akomkoľvek odvetví), ale majú dostať príplatok. Zamestnávatelia tak vedia od premiéra, že namiesto zvyšovania mzdy cez deň môžu zavádzať nočnú prácu bez obmedzení. Cena práce sa pre nich zvýši, ale zároveň dosiahnu obrovské úspory na výrobných nákladoch. Ak pri jednosmennej prevádzke stroj je využitý iba 1/3 dennej doby, pri trojsmennej prevádzke môže pracovať nepreržite, čo výrazne zvyšuje dosahovaný zisk firmy.

 

2. Premiér podporil nízke mzdy. Premiér si zvolil prácu, ktorú dokázal vykonávať bez predchádzajúceho vzdelania, školenia, zacvičenia a podobne. Túto prácu dokázal vykonávať na úrovni bežného pracovníka, čo znamená, že na tú prácu stačí akýkoľvek nekvalifikovaný pracovník. Predpoklad, že nekvalifikovaný pracovník má právo dostávať viac ako 500-600 € vytvára otázku, koľko by mal dostávať napríkald taký vysokoškolsky vzdelaný účiteľ?

 

3. Premiér odpísal duálne vzdelávanie. Premiér sa tváril, že išiel na bežné- priemerné robotnícke miesto. Ten istý premiér hovorí o nedostatku kvalifikovaných odborných pracovníkov v priemysle a o nutnosti podpory duálneho vzdelávania, učnovského a odborného vzdelávania. On sám napriek tomu, že nikdy manuálne nepracoval, nemá žiadne technické ani odborné vzdelanie a neprešiel žiadnym vzdelávacím, zdokonaľovacím kurzom dokázal zastať prácu človeka s učnovským vzdelaním. Úprimne, ktorý rodič by po takejto prezentácii kvalitatívnych požiadaviek na odborného výrobného pracovníka v priemyselnom závode poslal svoje priemerne inteligentné dieťa do učňovskej školy? Aj keď som nad tým uvažoval, pretože syna škola moc neberie pán premiér mi dal odpoveď …..

 

Pár premiér urobil zase jednu z PR akcií, ktorej cieľom bolo dokázať blízkosť k ľuďom, chápanie ich problémov a odlišnosť oproti opozičným stranám, ktoré by to nikdy neurobili. To sa mu podarilo… .síce pritom nabúral niekoľko iných projektov, ktoré buduje a síce pritom nahneval desiatky tisíc JEHO zamestnancov na ktorých kašle, ale ako PR to bolo dobré…..

 

nuž nevadí za chvíľu dá zase nejaký o Kiskovi….

Boj proti mainstreamu je bojom proti veterným mlynom.

20.06.2024

Medzi najpopulárnejších nepriateľov súčasnej vládnej koalície sa vyšvihli mienkotvorné média, alebo ako sa na slovenskej dedine hovorí mejnstrím. V prvej etape po prevzatí vlády sa Smer a SNS v pevnom zovretí snažili mainstream vyšachovať napríklad rozhodnutím nekomunikovať s vybranými „nepriateľskými“ médiami. Pritom opakovane spomínali, že existuje dostatočný [...]

O špirále násilia a „reálnom živote“

20.05.2024

Na skutočnosť, že žijem v inej realite som si už zvykol. Napokon za vyše 55 rokov som zažil všeličo. Vstával som z nočníka pri hraní sovietskej hymny v čase, keď z Moskvy posielali do Prahy informácie, že môj otec nemôže zostať vo funkcii. Robil som referenta ídeovo-politickej práce na strednej škole v čase, keď som požičiaval kamarátom knihu Sedm pražských [...]

Prenikli sme do elitnej dvadsiatky . . . žiaľ. . . .

05.03.2021

Áno, keby sem prenikli do elitnej dvadsiatky vo vede, kultúre, futbale alebo inom športe, bola by to informácia vhodná na oslavou. Ja však hovorím o inej dvadsiatke. Hovorím o rebríčku krajín sveta podľa počtu úmrtí na 1 mln. obyvateľov, kde sa aktuálne s údajom 1384 nachádzame na 20. mieste na svete. V prvej vlne som si pozeral čísla o počtoch nakazených na Hopkinsovej [...]

Russia Ukraine Moscow Mood

Moskva láka svojich mužov na front. Za akú odmenu ich chce vidieť bojovať proti Ukrajincom?

24.07.2024 19:00

Rusko má zjavne problém s náborom mužov, ktorí sú ochotní zapojiť sa do invázie. Moskovský starosta oznámil, že mesto im ponúka vysokú prémiu.

Taraba, dúhová vlajka, lgbti

Dúhová vlajka so štátnym znakom? Taraba podal trestné oznámenie za hanobenie zástavy. Odborník: Taký trestný čin neexistuje

24.07.2024 19:00

Prípravu zákona v tejto súvislosti už avizoval aj predseda SNS Andrej Danko.

rokovanie vlády, Robert Fico,

Fico: Odporúčania EK nezohľadňujú mnohé opatrenia prijaté koalíciou

24.07.2024 18:13, aktualizované: 18:19

Vo svojom stanovisku zdôraznil, že príslušné rezorty budú s EK viesť ďalší dialóg.

Christopher Wray

Pri vyšetrovaní atentátu na Trumpa obrátime každý kameň, uviedla FBI

24.07.2024 18:11

Wrayova výpoveď predstavovala jeho doteraz najpodrobnejšie vyjadrenie k streľbe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 40034x
Priemerná čítanosť článkov: 2355x

Autor blogu